Rahat Olduğu Kadar Şık Gecelik Modelleri

Rahat Olduğu Kadar Şık Gecelik Modelleri

Rahat Olduğu Kadar Şık Gecelik Modelleri

Uyku sırasında giyilen rahat ve yumuşak dokulu tekstil ürünlerine

gecelik

denir. Uyku kalitesinin yakalanması için rahat kıyafetler giyilmelidir. Gecelikler genellikle terletmeyen pamuklu ve ince kumaşlardan imal edilir. Pamuklu olması her mevsimde terlemeyi önler. İnce olması vücudun hava almasını sağlayarak uyku kalitesini yükseltir. Gün içerisinde yorulan bedenin gece dinlenmesi gerekir. Kan akışını engelleyecek, hareket özgürlüğünü kısıtlayan kıyafetlerle uyumak hiç rahat değildir. Hatta bu tür kıyafetlerle uyumak da oldukça zordur.

Hanımlar günün her saatinde şık ve estetik olmayı tercih eder. Gecelikler hanımların bu tercihleri dikkate alınarak tasarlanır. Her yaştan bayan tarafından kullanılan geceliklerin tasarımlarında yaşa önem verilir. Geniş model yelpazesine sahip olan ürünlerde hanımların fiziksel yapısı de dikkate alınır. Farklı kumaş çeşitlerinin kullanıldığı zengin modeller arasından tercih yapmak oldukça zordur.

Gecelik Özellikleri Nelerdir?

Her zevke ve tarza hitap edecek tasarımlara sahip olan geceliklerin genelinde bulunan özellikler vardır. Genelde bulunan özellikler gecelikleri gecelik yapan unsurlardır. Gecelik özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Gözenekli ve pamuk oranı yüksek kumaşlarda üretilir. Gözenekli ve pamuklu kumaşların tercih edilme neden uykudaki konforu yakalayabilmektir.
 • Terletmeyen ve yakmayan kumaşlar tercih edilir. Böylece serin ve rahat bir gece geçirilebilir.
 • Hanımların farklı vücut tipleri dikkate alınarak kesimleri yapılır. Kum saati ile armut tipli vücutta aynı kesimli
  gecelik

  modeli aynı rahatlığı sunmayacaktır.

 • Mevsimlere göre farklı modelleri bulunur. Yaz aylarında kısa kollu veya askılı modeller, kış aylarında uzun kollu modeller tercih edilir.
 • Genel olarak bol kesim tercih edilir. Yatak içinde uyurken hareketlerin sınırlandırılmaması, rahatlık için önemli bir özelliktir.

Elbise şeklinde olan gece kıyafetleri geceliktir. Ancak halk arasında alt üst olarak takım halinde satılan ürünler de gecelik olarak adlandırılır.  Boy uzunlukları farklı zevklere hitap edebilmek için uzun, kısa ve midi olarak tasarlanmıştır. Pamuklu penye gecelikler kadar saten ve polyester pamuk karışımı gecelikler de çok beğeni almaktadır.

Gecelik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geceleri, insanların dinlenmesi için vardır. İnsan yatağa uzandığında kendini rahat ve iyi hissetmek ister. Gecelik modellerini evin içinde giymeyi tercih edenler de vardır. İşin ve günün yorgunluğu giyilen yumuşak ve hafif gecelikle atılır. Gecelik alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar şunlardır;

 • Kumaşı kaliteli olmalı. Yaz aylarındaki sıcaklardan olumsuz etkilenmemek için pamuklu ve ince ürünler seçilmelidir. Kış aylarında saten, pamuklu ve kalın ürünler kullanılabilir.
 • Kumaşının dokusu yumuşak olmalı. İnsan gece bilinçsizce hareket eder. Sert kumaşlar vücuda zarar verebilir.
 • Vücut tipine uygun modeller tercih edilmeli.
 • Bol olmalı, dikişlerin gizli olması önemlidir.

Gecelik Çeşitleri Nelerdir?

Gecelikler genel olarak iki çeşide ayrılır. Birincisi, günlük kullanıma uygun olan geceliklerdir. Günlük kullanım için olanlar iyi bir uyku için tasarlanmışlardır. Pamuklu, terletmeyen yumuşak kumaşlardan üretilirler. Evde bütün gün boyunca rahatlıkla giyilebilir. Desen ve renk bakımından zengin çeşitliliğe sahiptirler. Tek parça olanlar daha çok talep görmesine rağmen iki ve daha fazla parçadan oluşan takımları bulunur.

İkinci çeşit, çeyizlik özel tasarımlı gecelikler.  Çeyizlik gecelikler saten, ipek gibi parlak kumaşlardan üretilir. Dantel, gipür gibi detaylar yoğun olarak kullanılır. Transparan, badydoll gibi çeşitleri bulunur. Hamileler ve lohusa annelere özel hazırlana gecelikler ise çok farklı bir kategoridedir. Bu ürünlerde hareket etmekte zorlanan hamile ve lohusa annelerin rahatlığı için gerekli olan bütün ayrıntılar düşünülmüş.

Mevsimlere Uygun Gecelik Modelleri

Mevsimlere uygun

gecelik

modellerinde kumaş kullanımına dikkat edilmiştir. Yazın serin, kışın sıcak tutacak kumaşlar kullanılmıştır. Yaz ve bahar modellerinin boyları genelde kısadır. Askılı, kısa kolludur. Kışlık modellerde ise boy uzun tutulur. Kollar genelde uzundur. Kışlıkların kumaşları daha kalınken yazlıklarda ince kumaşlar kullanılır.

Nocna Fashion her zaman gösterişli geceliklerin adresi konumunda yer alır. Bu durumun doğal sonucu olarak çok sayıda farklı ürün grubunu da sizlerle buluşturur! Unutmamak gerekir ki gecelikler söz konusu olduğunda birbirinden farklı modeller karşımıza çıkar. Bundan dolayı tam da aradığınız özelliklere sahip olan bir gecelik ürününe sahip olmayı isterseniz; size geniş bir ürün yelpazesi olanağını sunan Nocna Fashion’u tercih edebilirsiniz!

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir